Home  -  KaM  -  KaM 2  -  Tipy a Triky  -  Extra  -  Downloads  -  Mapa webu  -  Kontakt

Copyright © 2005 Knights and Merchants .:Site created by Ixce-t-X:.

 

 

 

 

 

.:Válečná strategie:.

 

 Asi nejlepším (tím myslím nejuniverzálnějším) útokem je kombinace bojovníků s mečem a kušiníků. Tato kombinace se osvědčila jako nejlepší hned z několika důvodů. Tak za prvé střelci z kuše jsou nejsilnější jednotkou ve hře, ale to jenom v tom případě pokud před nimi stojí pěchota. Když mají dost času tak rozstřílí cokoliv. Pokud hovořím o bojovnících s mečem tak jediný kdo si je dá čelním útokem jsou rytíři. Rytíře by bylo dobré označit jako nejpoužívanější jednotku, ovšem mají nevýhodu ve výhodě. Jsou totiž na koních a to je činí velmi rychlými, ale na druhou stranu halapartníci nebo kopiníci si s nimi lehko poradí. Obecně je tedy nejlepší stavět střelce s pěchotou. A pokud nemáte v zásobách železo, zvolte sice slabší, ale pořád účinnou pěchotu ve formě sekerníků a lučištníků.

Od obecné strategie ke konkrétní

Vezmeme to hezky po pořádku a začneme od domobrany. Domobrana je nejslabší bojovou jednotkou ve hře. Setkáte se sní maximálně na začátku a později když nebude po ruce žádná jiná jednotka. Domobrana nemá žádné brnění a proto jí jakákoli jiná pěchota snadno rozcupuje. Její náhlý útok se tak možná hodí k ničení nepřátelských střelců. Další jednotkou z řad pěchoty jsou sekerníci. Sekerníci jsou celkem obstojná jednotka. Jejich útočná zbraň je sekera jako u domobrany, ale navíc na sobě ještě nosí kožené brnění. Hodí se jako základ vaší armády a to i v pozdějších mísí hry. Spolu s lučištníky tvoří doslova vražedné kombo, které rozseká všechno co mu stojí v cestě.Další jednotka která si chodí po "svejch" jsou bojovníci s mečem. Ty by hlavně měly tvořit základní kámen vaší armády. Jednou z mnoha strategií je postavit tyto vojáky do řady a za ně šoupnou střelce z kuše, popř. lučištníky. Tato jednotka už patří k těm vyspělejším takže vývoj na ní se o něco prodlouží, protože je nutné ji vybavit železným mečem a brněním.

Pokud opravdu chcete vyhrávat a nepřítele porazit, klíčem k tomu jsou střelci. Střelci jsou velmi důležitým prvkem ve vaší armádě. Musíte jich stavět vždycky hodně. Pamatujte, že v jednotě je síla a s lučištníky to platí dvojnásob. Na výrobu jednoho lučištníka potřebujete koženou zbroj a luk. Lepší je ovšem investovat do střelců z kušemi. Jejich šípy si vždycky najdou svůj cíl. Opět zde platí pravidlo, že čím více tím lépe. Většina bojových jednotek má v KaM svá vylepšení, neboli "upgrade". Zde upgrade představuje změna zbraní a zbroje. Z kožených brnění se stávají železné zbroje a z dřevěných zbraní se stávají lesklé železné meče, halapartny, atd. Jinak tomu nebude ani u kopiníků a halapartníků. Kopiníci a halapartníci jsou skoro jedno a to samé s tím rozdílem, že mají zlepšená brnění a zbraně. Tyto dvě jednotky mají velmi velký taktický prvek. Když se proti nim postaví zvědi nebo rytíři (to jest vojáci na koních) tak je tito jednotky snadno vyhodí ze sedel a snadno je porazí. Zkrátka jednoduše řečeno, stavět jezdce na koních proti těmto dvěma jednotkám je absolutní blbost.Tak jsme se prokousali až k těm jezdcům na koních. Jejich předností je určitě rychlost a proto se hodí zejména k ničení nepřátelských střelců. Já je beru spíš jako doplňující jednotku, protože pokud nevím s jakou jednotkou přijde nepřítel, v prvních liniích mám pěchotu. Jestliže ale víte že váš protivník má v prvních řadách převážně pěchotu a žádné dlouhé zbraně. Je to určitě výhoda pokud máte rytíře, nebo zvědy. Zvědové se určitě hodí na prozkoumání mapy a jako záškodníci, kteří ničí střelce. Rytíři se spíš hodí jako doplňující jednotka, která se rychle přesouvá v bitvě a je tam kde je potřeba.

 

Snad vám moje rady alespoň trochu pomůžou při hraní Knights and Merchants a budete si moci vychutnat ten skvělý pocit z vítězství.

.:Tipy a Triky:.

Rady do hry

Jak stavět

Jak bojovat