Home  -  KaM  -  KaM 2  -  Tipy a Triky  -  Extra  -  Downloads  -  Mapa webu  -  Kontakt

Copyright © 2005 Knights and Merchants .:Site created by Ixce-t-X:.

 

 

 

 

 

Knights and Merchants: Remake

Je to už nějaký ten pátek co proběhl na tomto webu nějaký update. Není se čemu divit, protože reportovat nebylo příliš o čem :) Nicméně v posledních několika měsících se na KaM scéně dějí velké věci. Konečně vyšel fixnutý release pokračování této středověké strategie, který se jmenuje KaM Remake. Jedna se o neoficiální datadisk ke hře, kterého se chopilo několik šikovných nadšenců. Společně upravili spoustu bugů, přidaly nové kampaně, mapy a dokonce i budovy (lépeřečeno budovu). Vše funguje parádně a vy se teď můžete podívat na krátký přehled co je vlastně nového.


Klikněte pro zvětšení

Při pročítání této recenze si mezitím můžete odskočit na web tohoto datadisku a pokračování si zdarma stáhnout. K úspěšnému spuštění hry potřebujete pochopitelně předchozí díl. A teď zpátky ke hře. Osobně mi samotné stáhnutí a instalace nepůsobilo nejmenší potíže, což bylo příjemné překvapení, protože KaM už má nějaký ten pátek za sebou a starší verze občas při instalaci trochu blbnuly. Obejít to můžete tak, že si koupíte odladěnou verzi třeba přes GoG.com, což je server, který se zabývá úpravou starých her pro novější systémy. Ahh, ta nostalgie :)


Klikněte pro zvětšení

Překvapilo mě plně české lobby, což se patrně bude odvíjet od toho, jakou verzi plné hry máte nainstalovanou. Hra nabízí jednu novou kampaň, řadu single map a funkční multiplayer, což byl u předchozích dílů kámen úrazu a byl to opravdu oříšek spustit hru ať už po síti, nebo po internetu.


Klikněte pro zvětšení

Hra samotná běží na enginu předchozích dílů a to i přesto že programátoři neměli k dispozici původní zdrojový kód, ale pouze rozkouskované části. Co se týče novinek, je možné např. zoomovat, unzoomovat při pohledu na vaše jednotky, což je u modernách strategií samozřejmost, ale u KaM tato věc dřívě chyběla. Přibyla také nová hudba, songy jsou velmi povedené a chytlavé a v adresářích se hrou je možné si je bezproblému přehrát, i když zrovna nehrajete. Přibyla jedna nová budovat, kterou je tržiště. Zde můžete vyměnovat všechny druhy zboží, pravda sice v trochu nevýhodném poměru, ale i tak je to určitě zajímavá novinka. Nejsem si jistý, zda se jedná o výrobek nadšenců, nebo zda pouze odemkly soubor s novou budovou, kterou původní autoři plánovali přidat do hry. Další věci je možnost rychle tvořit více jednotek nebo stavění cest. Dříve jste museli po jednom klikat na nové jednotky či cestu, teďka už jde vše daleko snadněji a rychleji. Staronová věc kterou hlavně v singlu playeru jistě oceníte je zrychlování času, tentokrát je ale možné si vybrat rychlost zrychlení a to hned ze tří času.


Klikněte pro zvětšení

Co mě ale na Remaku zaujalo nejvíce je úžasný editor misí, který mě popravdě nadchnul více než samotná hra. S jeho pomocí si totiž můžete vytvořit plnohodnotné pokračování celé hry. Editor je velmi intuitivní a bezproblému se v něm po chvilce bude orientovat téměř každý nadšenec. Vytvořit můžete cokoliv, od terénu, po budovy, jednotky, vše velmi snadno a rychle. Nebude proto překvapením, že vzniká spousta fanouškovských map a kampaní. Co se týče tvorby kampaní, zde je už tvorba poněkud složitější.

Některé věci ale tvůrci i odstranili a jejich argumenty mi přišli celkem trefné. Zmizela např. dílna obléhacích strojů a tím pádem i katapulty a zmizela také radnice, kde jste mohli cvičit různé druhy jednotek jako barbary, apod. Hlavním argumentem bylo to, že katapulty poněkud nelogicky jezdí samy od sebe, což příliš nedává smysl. Tomu musí člověk dát za pravdu. K odstranění radnice se tvůrci rozhodli z toho důvodu, že k výrobě jednotek je zapotřebí pouze jedna surovina a to zlato. Takže výroba jednotek působí svým způsobem trochu jako cheatování, což jim opět musím dát za pravdu. KaM je postavené na důsledném fungování ekonomiky a obě tyto budovy tuto harmonii trochu narušují. Osobně mi odstranění těchto dvou budov nijak nevadí.


Klikněte pro zvětšení

Jako třešnička na závěr je zcela nová komunita, která okolo Remaku vznikla. Pořádá se celá řada online turnajů a forum s programátory, kteří na Remaku stále pracují a upravují ho, je plné života. Proto neváhejte a na velmi zdařilé pokračování se určitě mrkněte.

Napsal: Ixce-t-X, 22.02.2014